Zajęcie pasa drogowego
- Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej.
- Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy:
- prowadzenia robót w pasie drogowym;
- umieszczania w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego;
- umieszczania w pasie drogowym obiektów budowlanych niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego oraz reklam;
- zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności w celach innych niż wymienione w pkt 1–3.
- Za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę.
- Opłatę za zajęcie pasa drogowego w celu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 i 4, ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych zajętej powierzchni pasa drogowego, stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego i liczby dni zajmowania pasa drogowego, przy czym zajęcie pasa drogowego przez okres krótszy niż 24 godziny jest traktowane jak zajęcie pasa drogowego przez 1 dzień.
- Opłatę za zajęcie pasa drogowego w celu, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni pasa drogowego zajętej przez rzut poziomy urządzenia i stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego pobieranej za każdy rok umieszczenia urządzenia w pasie drogowym, przy czym za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inżynierskim przez okres krótszy niż rok opłata obliczana jest proporcjonalnie do liczby dni umieszczenia urządzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inżynierskim.
- Opłatę za zajęcie pasa drogowego w celu, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni pasa drogowego zajętej przez rzut poziomy obiektu budowlanego albo powierzchni reklamy, liczby dni zajmowania pasa drogowego i stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego.
- Zajęcie pasa drogowego o powierzchni mniejszej niż 1 m2 lub powierzchni pasa drogowego zajętej przez rzut poziomy obiektu budowlanego lub urządzenia mniejszej niż 1 m2 jest traktowane jak zajęcie 1 m2 pasa drogowego.
- Opłatę, o której mowa w ust. 3, ustala, w drodze decyzji administracyjnej, właściwy zarządca drogi przy udzielaniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.
- Za zajęcie pasa drogowego:
- bez zezwolenia zarządcy drogi,
- z przekroczeniem terminu zajęcia określonego w zezwoleniu zarządcy drogi,
- o powierzchni większej niż określona w zezwoleniu zarządcy drogi
– zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną w wysokości 10-krotności opłaty ustalanej zgodnie z ust. 4–6.
- Opłatę roczną, o której mowa w ust. 5, za pierwszy rok umieszczenia urządzenia w pasie drogowym uiszcza się w terminie określonym w ust. 13, a za lata następne w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku, z góry za dany rok.
- Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie konieczności usunięcia awarii urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, a znajdujących się w pasie drogowym. Po zlokalizowaniu awarii prowadzący roboty niezwłocznie zawiadamia o tym zarządcę drogi i w porozumieniu z nim określa termin i powierzchnię zajętego pasa drogowego.
- Zarządca drogi określa, w drodze decyzji administracyjnej, warunki zajęcia pasa drogowego, o którym mowa w ust. 14, oraz warunki jego przywrócenia do stanu poprzedniego, a także ustala wysokość opłaty, o której mowa w ust. 4.
- Za wejście w pas drogowy, o którym mowa w ust. 14, bez zawiadomienia zarządcy drogi, przekroczenie ustalonego terminu i powierzchni zajęcia pasa drogowego zarządca drogi wymierza karę pieniężną zgodnie z ust. 12.
- Zajmujący pas drogowy jest obowiązany zapewnić bezpieczne warunki ruchu i przywrócić pas do poprzedniego stanu użyteczności w określonym terminie.
ZOBACZ TEŻ !
UWAGA !
Przed złożeniem wniosku o zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót lub na umieszczenie urządzenia obcego – dokumenty należy przedłożyć do sprawdzenia pod względem kompletności w pokoju nr 221.
Wnioski do pobrania
Wniosek o zajecie pasa drogowego drogi publicznej
Wniosek o zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia obiektu budowlanego, ogródka gastronomicznego, stoiska handlowego
Wniosek o zajęcie pasa drogowego w związku z awarią
Wniosek o zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia reklamy
Odbiory i przyjęcia do eksploatacji nowo wykonanych nawierzchni jezdni i chodników
Wniosek o udostępnienie Informacji Publicznej
Oferta o zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej
Oświadczenie o zgłoszeniu budowy lub posiadaniu pozwolenia na budowę
Wzór pełnomocnictwa do wniosku
Informacja o sposobie zabezpieczenia robót (w przypadku, gdy nie jest wymagany projekt organizacji ruchu)
Opłaty za zajęcie pasa drogowego
- Stawki opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych
- Zasady oddawania w najem lub dzierżawę pasa drogowego dróg wewnętrznychzarządzenie Nr OR-I.0050.162.2012 Prezydenta Miasta Opola
- Zasady oddawania w najem lub dzierżawę pasa drogowego dróg wewnętrznych – zmiana z 20 grudnia 2012 r.zarządzenie Nr OR-I.0050.636.2012 Prezydenta Miasta Opola
- Zasady ustalania wysokości czynszu z tytułu najmu lub dzierżawy pasa drogowego dróg wewnętrznychzałącznik nr 2 do zarządzenia nr OR-I.0050.636.2012 Prezydenta Opola z dnia 20 grudnia 2012 r.
- Wykaz stawek – drogi wewnętrznezałącznik nr 6 do zarządzenia nr OR-I.0050.636.2012 Prezydenta Opola z dnia 20 grudnia 2012 r.