ITS Opole – ważne informacje

15 lipca 2022

Miejski Zarząd Dróg w Opolu informuje, iż Wykonawca robót wykonał zasadnicze prace w ramach budowy systemu ITS Opole. W ramach inwestycji zmodernizowano sygnalizacje świetlne na 32 skrzyżowaniach i 14 przejściach dla pieszych. Na znacznej większości skrzyżowań i przejść dla pieszych zostały wymienione sterowniki oraz wprowadzono zmiany w organizacji ruchu.

Nowe programy sygnalizacji oraz wszelkie zmiany organizacji ruchu dla poszczególnych skrzyżowań zostały wprowadzone na podstawie   opracowanych i zatwierdzonych projektów Inżynierii Ruchu.

Wszystkie skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych objęte zadaniem działają w systemie akomodacyjnym acyklicznym ze sterowaniem nadrzędnym za pomocą specjalistycznego dedykowanego narzędzia informatycznego – system SCATS.

Podstawą działania systemów adoptowalnych na skrzyżowaniach jest detekcja pojazdów na poszczególnych pasach ruchu oraz pieszych i rowerzystów na wybranych przejściach dla pieszych i/lub przejazdach rowerowych.

Detekcja pieszych realizowana jest za pomocą przycisków, natomiast detekcja rowerzystów realizowana jest za pomocą radarów i/lub przycisków.

Detekcja samochodów na wszystkich pasach ruchu realizowana jest za pomocą pętli indukcyjnych umieszczonych w nawierzchni przed linią warunkowego zatrzymania oraz dodatkowo na wlotach bocznych i pasach lewoskrętów wlotów głównych za pomocą kamer wideodetekcji. Rozwiązanie takie jest ogólnie stosowane w nowoczesnych systemach sterowania i pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty.

Zastosowane rozwiązania wymagają jednak od kierowców odpowiedniego zachowania na drodze. Dojeżdżając do skrzyżowania należy zatrzymać się jak najbliżej linii warunkowego zatrzymania, w celu „najechania” na pętlę indukcyjną. Po najechaniu pojazdu na pętlę wysyła ona sygnał do sterownika sygnalizacji o konieczności realizacji fazy programu dla wybranego pasa ruchu.

Nieprawidłowe ustawienie samochodu na pasie ruchu (niezgodnie z przepisami o ruchu drogowym) może skutkować ominięciem fazy w programie sygnalizacji, a co za tym idzie brakiem otrzymania światła zielonego na danym pasie ruchu. Dotyczy to głownie wlotów bocznych i pasów lewoskrętów na wlotach drogi głównej.  Na załączonej fotografii przedstawiono lokalizację zabudowy pętli indukcyjnej.

Fot. 1 Lokalizacja zabudowy pętli indukcyjnej na pasie do jazdy na wprost

W nowo wybudowanych nawierzchniach pętle indukcyjne są niewidoczne i zlokalizowane pod warstwą ścieralną.

Dlatego też MZD zwraca się z gorącą prośbą o stosowanie się do przepisów o ruchu drogowym i zatrzymywanie pojazdów bezpośrednio przed linią warunkowego zatrzymania.

Jednocześnie informujemy, iż w okresie wakacyjnym będzie odbywać się kalibracja i optymalizacja działania systemu oraz odbiory poszczególnych wybudowanych elementów i podsystemów.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy oraz prosimy o bezpieczną i ostrożną jazdę.

Jutro utrudnienia w ruchu w obszarze stadionu przy Oleskiej

Jutro utrudnienia w ruchu w obszarze stadionu przy Oleskiej

W piątek (19.07) w związku z meczem piłkarskim 1. ligi pomiędzy Odrą Opole a Ruchem Chorzów wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Będzie ona obowiązywała przez cały dzień. Od godziny 7:00 do 23:00 zamknięty zostanie fragment ulicy Kusocińskiego. Droga...

Po weekendzie rozpoczną się prace na obwodnicy północnej

W poniedziałek (15.07) ruszy remont nawierzchni na obwodnicy północnej. Prace będą prowadzone na odcinku od punktu ważenia pojazdów w stronę skrzyżowania z drogą wojewódzką 414. Remont planowany jest na około dwa tygodnie, a w jego trakcie będzie obowiązywała...

W weekend przejezdne będzie skrzyżowanie ulic Pasiecznej i Konsularnej

W weekend przejezdne będzie skrzyżowanie ulic Pasiecznej i Konsularnej

Zakończył się pierwszy etap remontu nawierzchni jezdni na ulicy Pasiecznej. W ten weekend przejedziemy już przez skrzyżowanie z Konsularną. Koniec pierwszego etapu oznacza przywrócenie pierwotnej organizacji ruchu na części tego obszaru. W związku z tym, że przejezdne...

Wykonawca prac na dzielnicy Generalskiej wyłoniony

Wykonawca prac na dzielnicy Generalskiej wyłoniony

Zakończyliśmy przetarg pod nazwą „Przebudowa ulic: Zajączka, Nysy Łużyckiej, Pułaskiego i Waryńskiego”. Do wykonania tego zadania wybrana została firma Best Opebel z Opola. W przetargu wystartowały dwie firmy – Best Opebel oraz Wasbud z Grodkowa. Oferta opolskiego...

Skip to content