Ruszyła zimowa ochrona nasadzeń

1 grudnia 2023

Od tego tygodnia realizowane są zadania w ramach zimowej ochrony nasadzeń w pasach drogowych. Te coroczne działania są lub będą prowadzone na kilkunastu ulicach Opola, gdzie rośliny są w tym okresie szczególnie narażone.    

Nasadzenia chronione są w trzy sposoby. Za pomocą mat trzcinowych, mat brezentowych lub z włókniny, a także poprzez montaż systemu Odsalax. Tym ostatnim zabezpieczonych będzie 130 drzew. Odsalax, to specjalne tace, które montuje się wokół pni. Na nie rozsypuje się zrębki drzewne z drewna wierzbowego. One z kolei nasączane są specjalną substancją, która wyłapuje sól. Po okresie zimowym odzyskuje się zrębki, a z nich w dalszej kolejności odzyskuje się sól. Spod jednego drzewa można odzyskać nawet kilka kilogramów soli. Dzięki takiemu zastosowaniu sól nie dostaje się do gleby i nie jest w stanie zaszkodzić roślinie.  

Warto dodać, że system Odsalax został opatentowany przez opolską firmę i po raz pierwszy był stosowany w naszym mieście. Teraz używany jest w innych miastach takich jak Warszawa, czy Kraków.

Program zimowej ochrony nasadzeń będzie prowadzony do końca marca.  

Od jutra roboty na ulicy Wrocławskiej

Od jutra roboty na ulicy Wrocławskiej

We wtorek (11.06) ruszą prace remontowe na ulicy Wrocławskiej. Roboty rozpoczną się w godzinach porannych. Pierwszy etap remontu to przebudowa wyspy rozdziału na wysokości stacji paliw Shell przy skrzyżowaniu Wrocławskiej z Partyzancką i Domańskiego. W ramach prac...

W weekend nieprzejezdna będzie ulica Wojska Polskiego

W weekend nieprzejezdna będzie ulica Wojska Polskiego

Od soboty (08.06) pod wiaduktem kolejowym w ciągu ulicy Wojska Polskiego będą prowadzone prace naprawcze. Fragment drogi zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu. Prace będzie prowadziła spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Będą one polegały na usunięciu awarii...

Skip to content