Podsumowujemy projekt „5 inwestycji w 1 zadaniu”

30 marca 2024

Budowa nowych dróg i towarzyszącej infrastruktury. Przebudowa istniejących ciągów i zmiany stałej organizacji ruchu. Zakończyliśmy realizację zadania „Budowa i przebudowa dróg wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Miasta Opola”. W jego skład wchodziło pięć inwestycji.

Nowe drogi o nawierzchni bitumicznej, które powstały w miejsce dróg z nawierzchnią gruntową, zostały wybudowane w dwóch lokalizacjach przy czterech ulicach. Pierwsza z inwestycji dotyczyła ulic Jaśminowej i Herbacianej w Opolu-Czarnowąsach. Tam wybudowano łącznie ponad 350 metrów dróg wraz z chodnikami, zjazdami na posesje, czy kanalizacją deszczową. Druga tego typu inwestycja została zrealizowana na ulicach Żytomierskiej i Lwowskiej. W tym przypadku zakres prac objął około 600 metrów dróg. Wybudowane zostały również chodnik oraz ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Lwowskiej. Ponadto wykonane zostało odwodnienie, nowe oświetlenie i zjazdy na posesje.

Dwie kolejne inwestycje miały na celu przebudowę istniejących dróg, w taki sposób, aby zyskać nowe możliwości komunikacji w centrum miasta. Głównym założeniem pierwszej z nich była budowa pasa do skrętu w prawo z ul. Luboszyckiej w ul. Nysy Łużyckiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowcy w bezpieczny i bezkolizyjny sposób włączają się do ruchu. Zwiększyła się również przepustowość ulicy Luboszyckiej w kierunku centrum. Druga tego typu inwestycja miała miejsce na ulicy Zwierzynieckiej, która została poszerzona do pięciu metrów. Dzięki temu na Zwierzynieckiej możliwe było wprowadzenie ruchu  dwukierunkowego, a co za tym idzie liczne zmiany w organizacji ruchu w obrębie Małego Rynku. Na tym obszarze, zgodnie z założeniami, został ograniczony ruch pojazdów.

Inwestycją, która została oddana do użytku jako ostatnia, była przebudowa skrzyżowania ulic Prószkowskiej z Wyszomirskiego i Mehla. Droga na Prószkowskiej została poszerzona do 7 metrów. Wybudowane zostały chodniki, przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną, miejsca postojowe, czy też nowe zatoki przystanków autobusowych. Powstała również infrastruktura jak kanalizacja i oświetlenie uliczne. 400-metrowy odcinek prac objął także samą ulicę Mehla, na której wykonana została kanalizacja i nowa nawierzchnia drogi wraz z podbudową.

Realizacja tych pięciu inwestycji łącznie kosztowała blisko 13 milionów złotych, z czego połowa pochodziła z dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg . Za wykonanie odpowiedzialne były opolskie firmy – PWU Best-Opebel s.c., Łukasz Mikoda Protect Building i S.A.M. Marcin Balcarz.

Przed majówką przejedziemy przez i zaparkujemy przy Krapkowickiej

Przed majówką przejedziemy przez i zaparkujemy przy Krapkowickiej

Na przebudowywanym odcinku ulicy Krapkowickiej i na budowanym centrum przesiadkowym Opole-Południe już właściwie wszystko jest gotowe. To oznacza, że z obu inwestycji skorzystamy jeszcze przed majowym długim weekendem. Zarówno na Krapkowickiej, jak i na terenie...

Prowadzimy nabór na trzy stanowiska do dwóch działów

Prowadzimy nabór na trzy stanowiska do dwóch działów

Poszukujemy inspektorów nadzoru i pracownika na stanowisko urzędnicze do dwóch działów. Mowa o dziale realizacji inwestycji i nadzoru budów oraz o dziale eksploatacji dróg i mostów. Do działu realizacji inwestycji i nadzoru budów poszukujemy inspektora nadzoru....

Będą utrudnienia w obszarze Starego Miasta

Będą utrudnienia w obszarze Starego Miasta

Od dzisiaj (15.04) będą występowały utrudnienia w poruszaniu się w obszarze dzielnicy Stare Miasto. Ma to związek z rozbudową sieci gazu. Prace na tym obszarze będą realizowane etapami na ulicach: Krakowska, Rynek, Franciszkańska, Staromiejska, św. Wojciecha, Muzealna...