Podsumowujemy największe inwestycje ostatnich miesięcy

29 maja 2024

Mija miesiąc od oddania do użytku inwestycji zrealizowanych w ramach zadania „Budowa i rozbudowa infrastruktury drogowej w Opolu”. To budowa drogi na Róży Wiatrów, budowa centrum przesiadkowego Opole-Południe oraz przebudowa ulicy Krapkowickiej. To były największe inwestycje wykonane w ostatnich miesiącach, których koszt wyniósł blisko 42 miliony złotych.  

Na ulicy Róży Wiatrów wybudowana została od podstaw nowa droga o długości 1400 metrów. Wykonano jej konstrukcję, podbudowę, na które ułożono kolejne warstwy masy bitumicznej. Wzdłuż jezdni wybudowana została droga dla pieszych i rowerów.

Kolejnym istotnym elementem było wykonanie kanalizacji deszczowej oraz zbiornika na wodę opadową wraz z przepompownią. W ramach inwestycji powstały także między innymi dwa wyniesione skrzyżowania, przejścia dla pieszych oraz oświetlenie uliczne. Dzięki odpowiedniej szerokości jezdni przez Róży Wiatrów będą mogły przejechać autobusy komunikacji miejskiej. Na całej długości nowej drogi przygotowanych zostało sześć przystanków.

Za wykonanie inwestycji odpowiadała firma Protect Building. Jej koszt to 13 milionów 200 tysięcy złotych.

Dwie kolejne inwestycje były prowadzone przy ulicy Krapkowickiej. Pierwsza dotyczyła budowy centrum przesiadkowego Opole-Południ. Nowy parking na Bolko może pomieścić blisko 350 pojazdów. Na jego terenie znajdują się również miejsca postojowe dla autokarów, motocykli, osób z niepełnosprawnościami oraz stanowiska dla pojazdów elektrycznych. W ramach inwestycji dokonano nasadzeń ponad setki drzew.

Wykonawcą była firma Protect Building, a wartość zadania wyniosła 11 milionów złotych.

Druga to przebudowa ulicy Krapkowickiej na odcinku 700 metrów z uwzględnieniem przejazdu pod wiaduktem kolejowym. Droga została poszerzona do 7 metrów. Pogłębione zostało świtało pod wiaduktem do czterech metrów i 70 centrymetrów. Na całej długości poprowadzone zostały drogi dla pieszych i rowerów. Wykonano pełną infrastrukturę towarzyszącą, a w przypadku takiego zadania bardzo ważna była budowa kanalizacji deszczowej z przepompownią i zbiornikami na „deszczówkę”. Na całej długości zamontowane zostało oświetlenie uliczne, wykonano również zjazdy na posesje.

Za realizację tego zadania odpowiedzialna była firma Wasbud. Przebudowa tego odcinka ulicy Krapkowickiej wyniosła 17,5 miliona złotych.

Podsumowując realizacja tych trzech zadań kosztowała w sumie 41,7 miliona złotych. 30 milionów złotych pochodziło z dofinansowania w ramach rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Od jutra roboty na ulicy Wrocławskiej

Od jutra roboty na ulicy Wrocławskiej

We wtorek (11.06) ruszą prace remontowe na ulicy Wrocławskiej. Roboty rozpoczną się w godzinach porannych. Pierwszy etap remontu to przebudowa wyspy rozdziału na wysokości stacji paliw Shell przy skrzyżowaniu Wrocławskiej z Partyzancką i Domańskiego. W ramach prac...

W weekend nieprzejezdna będzie ulica Wojska Polskiego

W weekend nieprzejezdna będzie ulica Wojska Polskiego

Od soboty (08.06) pod wiaduktem kolejowym w ciągu ulicy Wojska Polskiego będą prowadzone prace naprawcze. Fragment drogi zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu. Prace będzie prowadziła spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Będą one polegały na usunięciu awarii...

Skip to content